Furkan YÜKSEL,  POLİTİKA

Seçim Toto

Önümüzdeki 14 Mayıs seçimlerine artık çok kısa bir süre kaldı. Her seçim gibi bu seçim de “en önemli” seçim özelliği taşıyor neredeyse tüm siyasetçilerin gözünde. Bir bakıma haklı olduklarını düşünüyorum. Hem Cumhuriyetimizin 100. Yılı olması dolayısı ile hem de mevcut siyasi pozisyonlar açısından tamam veya devam anlamı taşımakta.

Ben seçimler öncesi tahmin yapıp, kendi gözümden seçimlerin kazacak ve kaybedecek unsurlarını yazmak istiyorum.

KAZANACAKLAR:

Türkiye’deki Muhafazakârlar ve Siyasal İslam: Seçimi kim ve hangi ittifak kazanırsa kazansın, sonuçta en büyük kazananlar olacaklar. Neredeyse bütün ittifaklar, adaylar ve partiler onları görmezden gelemedi.
Türkiye İşçi Partisi: Türkiye İşçi Partisi özellikle genç kesimden çok ciddi oy alacağı görünüyor. Seçimin en büyük kazananı bence onlar olacak.
Yeniden Refah Partisi: AK Partiye oy vermek istemeyen ama mütedeyyin olan bir kesim bence Yeniden Refaha oy verecek. Onlar da kendi açılarından seçimin kazananı olacak.
HÜDAPAR: Cumhur ittifakına girerek çıkaracağı milletvekilleri ile seçimin kazananlarından olacak. Yeni oluşan parlamentoda bazen kilit rol bile oynayabilirler.
Gelecek Partisi ve DEVA: Millet ittifakında CHP ile ortak liste ile girerek çok ciddi sayıda milletvekili çıkaracaklar. Oy oranları bu kadar düşük iki partinin bu sayıda milletvekili çıkarması kendi açılarından büyük bir kazanım olacaktır.
Recep Tayyip Erdoğan: Kendisi kazananlar içerisinde en kaybeden olacak bence. Ucu ucuna kazanılacak bir cumhurbaşkanlığı ve ittifakının parlamentoda azınlık olması “Mağluptur bu yolda galip” dedirtecektir.

KAYBEDECEKLER:

CHP: Seçimi kazanmak için herkese mavi boncuk dağıtması, partinin de oy olarak dağılmasına yol açacak ve kendileri azınlık hale düşecekler. CHP ciddi bir güç kaybına uğrayacak.
HDP/Yeşil Sol Parti: Hem PKK ile arasına mesafe koyamaması hem de ittifaklarında sorun yaşadıkları TİP’nden dolayı çok ciddi oy kaybına uğrayacaklar. Seçimin büyük kaybedenlerinden olacaklar.
Meral Akşener ve İYİ Parti: Masadan kalkıp büyük bir motivasyon kaybı yaşattı muhalefete. Bence seçmen bunu affetmeyecek ve sandıkta cezayı kesecektir. O da büyük kaybedenlerinden olacak seçimin. İYİ Partideki çatlak sesler ve dağınıklık da kayba yol açacaktır.
Kemal Kılıçdaroğlu: Bu kadar çabadan sonra “King maker” olmak yerine kendisi aday olmayı tercih etti ve büyük bir risk aldı. Sandıktan çıkması bence mümkün görünmüyor. Şimdi susanlardan seçimden sonra çok büyük tepki alacaktır.
AK Parti: Her ne kadar Erdoğan’ın seçileceğini düşünsem de Ak Parti çok büyük hayal kırıklığına uğrayacak. Beklentilerin çok ama çok altında kalacaklar hatta seçimden sonra “şok” olacak bir sonuç olacağını düşünüyorum.

Bonus: YA HERRO YA MERRO

Muharrem İnce: Kendisi ya tarih olacak ya da tarih yazacak. En büyük riski alan o. Kimileri için ya “kahraman” ya da “hain” olacak seçim sonrasında.

 

Bir cevap yazın